god-of-war-new_logo

Nie wiem czy wiecie, ale aktualnie w Los Angeles trwają targi elektronicznej rozrywki E3 (Electronic Entertainment Expo 14.-16.06.2016). Wtorkowa konferencja Sony dała nam właśnie przedsmak być może najciekawszego redesignu postaci głównego bohatera w ostatnim czasie.

 

Targi E3 odbywają się co roku i to właśnie wtedy giganci branży wytaczają najcięższe działa. Sony (Playstation) i Microsoft (Xbox One) to od lat najwięksi konkurenci ścierający się na polu konsol i gier video, nic więc dziwnego, że na każdym E3 obie korporacje starają się rzucać asami z rękawa. Jednym z takich asów był w tym roku premierowy pokaz nowej odsłony God Of War.

god-of-war-logo_bigGod-Of-War-3

Historia Kratosa to jedna z flagowych serii Sony zapoczątkowana już w trakcie tzw. szóstej generacji – na sprzęcie Playstation 2. Główny bohater to spartański wojownik, który ośmielił się stawić czoła całemu panteonowi greckich bogów. Tytuł charakteryzował się masą bezpośrednich odniesień do mitologii greckiej i przede wszystkim niezwykłą brutalnością. Gra była szalenie efektowna i bardzo szybko znalazła uznanie wśród graczy, a każda kolejna odsłona zyskiwała miano kultowej. Łącznie w serii ukazało się do tej pory siedem tytułów: główna trylogia (God Of War, God Of War II i God Of War III), następnie część przybliżająca wydarzenia pomiędzy kolejnymi odsłonami trylogii (God Of War: Ascension) oraz dwie wersje na konsole przenośne (God Of War: Chains Of Olympus oraz God Of War: Ghost Of Sparta). Oprócz tego pojawiło się także sporo reedycji, wydań zbiorczych i remasterów. Wraz z premierą nowej konsoli Sony (Playstation 4) informacja o pracach nad kolejną częścią God Of War były tylko kwestią czasu.

Pierwsze przecieki pojawiły się kilka miesięcy temu, gdy światło dzienne ujrzały ciekawe grafiki koncepcyjne. Ciekawe, ponieważ sugerowały, że Kratos powróci, ale tym razem historia osadzona będzie w realiach mitologii nordyckiej.

god_of_war_iv_concept_art_001god_of_war_iv_concept_art_02

Plotki znalazły swoje potwierdzenie we wspomnianej już na początku wpisu prezentacji. Sony pokazało ponad dziewięć minut czystej rozgrywki z kolejnej odsłony serii zatytułowanej po prostu God Of War (być może gra otrzyma jakiś podtytuł, nic więcej jednak na ten moment nie wiadomo).

Data premiery ani szczegóły fabularne i gameplay’owe nie są jeszcze znane, zauważyć jednak można faktyczne usytuowanie historii w realiach nordyckich oraz zmianę trybu kamery – tym razem będzie to widok z perspektywy tzw. trzeciej osoby (TPP). To co jednak najbardziej rzuca się w oczy to świetny redesign postaci głównego bohatera. Oczywiście jest jeszcze za wcześnie, aby powiedzieć coś więcej, ale po pierwszej prezentacji Kratos prezentuje się w moim odczuciu rewelacyjnie. To niesamowite jak przy pozornie niewielkich zmianach kosmetycznych odświeżona została cała postać herosa i przystosowana do kryteriów i zasad rządzących nową epoką historyczną w której przyjdzie mu się teraz mierzyć z kolejnymi hordami przeciwników.

god_of_war_iv_kratos03

Kratos jest teraz wyraźnie starszy. Czuć, że ten człowiek ma olbrzymią historię, widać również jak wiele bitew przeszedł i jak wielkie piętno one na nim odcisnęły. W prezencie od twórców otrzymał „brodę drwala” a złote naramienniki i osłony zamienił na skórzane, obite futrem. Odstawił na bok miecze i łańcuchy, zamiast tego na plecach nosi olbrzymi topór. Zmianie uległów również nieznacznie rysy twarzy. Pozostały oczywiście charakterystyczne czerwone tatuaże, które wkomponowują się w nową stylizację przywołując teraz na myśl zdobienia wojenne plemion ludzi północy. W gruncie rzeczy ilość zmian wydaje się naprawdę niewielka, a spartanin zmienił się na naszych oczach w pełnokrwistego wikinga! Design postaci jest naprawdę rewelacyjny. To bardzo trudne i ryzykowne zadanie zmienić znaną i lubianą postać, tak by wciąż pozostała rozpoznawalna i w zgodzie z ogólnym obrazem i charakterem wypracowanym przez lata. Wiedzą coś o tym chociażby w Capcomie, gdzie tak naprawdę postaci ze Street Fightera od lat już są w zasadzie takie same.

Na ten moment nowe oblicze boga wojny prezentuje się wybornie. Ciekawy jestem jakie jeszcze niespodzianki skrywają przed nami developerzy ze studia Santa Monica. Warto znaznaczyć, że równie ciekawy redesign oprócz postaci głównego bohatera przeszło logo marki. Mam nadzieję, że klimat i jakość zmian zostanie utrzymana, a gracze dostaną naprawdę wyśmienitą, kolejną odsłonę kultowej serii.

Na koniec zostawiam Was ze screenshotami przedstawiającymi znanego wszystkim Kratosa, jego nowe oblicze oraz zaprezentowany na wczorajszej prezentacji fragment rozgrywki.

Jak wrażenia?

god_of_war_iii_remastered_01god_of_war_iii_remastered_02god_of_war_iv_kratos02god_of_war_iv_kratos01god_of_war_kratos_render
Źródło zdjęć: http://www.google.com