Okres świąteczny w pełni, został już tylko tydzień do Świąt Bożego Narodzenia, w sklepach i galeriach tłum ludzi, a niektórzy wciąż jeszcze szukają prezentów. A z podarunkami wiadomo jak to często bywa – albo rękawiczki, albo skarpetki, albo jednym słowem „nietrafione”. Jeśli macie możliwość zasugerowania bliskim co byście chcieli dostać, albo po prostu chcecie przechytrzyć los i kupić sobie prezent samemu to mam dla Was trzy propozycje książkowe, które nie tylko poszerzą Waszą wiedzę w zakresie projektowania graficznego, ale przede wszystkim posłużą też jako źródło fajnych inspiracji.

 

POROZMAWIAJMY

Lubię bardzo książki, które stanowią zapis różnych wywiadów, ponieważ w pewnym sensie pozwalają czytelnikowi czuć się świadkiem tych rozmów. Ponadto taka forma publikacji sprzyja poznaniu dodatkowych, często bardzo osobistych informacji. Nie inaczej jest w przypadku Agaty Szydłowskiej i jej „Miliarda Rzeczy Dokoła”. Już sam podtytuł zdradza, że będą to „Rozmowy z projektantami graficznymi”. Autorka, krytyczka i kuratorka dizajnu, przeprowadziła dwanaście wywiadów z czołowymi postaciami związanymi z polską branżą kreatywną. Wśród nich znaleźli się Ola i Daniel Mizielińscy ze studia „Hipopotam” („Być szczęśliwym przy robocie”), Łukasz Dziedzic („Nie musimy być tacy strasznie mądrzy”), czy Justyna Kucharczyk („Należy robić porządek”) i Jakub Stępień („Każdy może”). Przekrój jest bardzo duży, bo przeczytamy i o plakacie i o typografii i o systemach identyfikacji wizualnej, ale przede wszystkim też o warsztacie i życiu codziennym znanych polskich projektantów. Historie są bardzo ciekawe i nie ukrywam, że dla mnie osobiście stanowiły olbrzymi zastrzyk motywacji i inspiracji. Całość pisana jest „językiem kawiarnianym”, także bardzo łatwo jest wskoczyć w temat, ale zarazem nie brak tu merytoryki, a każdy wywiad pochłania się jednym tchem. Na plus zasługuje także rewelacyjna szata graficzna, oczywiście jak na publikację poświęconą projektowaniu graficznemu przystało.

Książkę znajdziecie na stronie wydawnictwa Karakter.

PRZEKROJOWO

Na półkach, chociażby Empiku, coraz częściej znaleźć można ładnie wydane i bogato ilustrowane albumy poświęcone zagadnieniom związanym z projektowaniem graficznym. Nie jest to zazwyczaj literatura stricte branżowa, a raczej kierowana do bardziej casualowego czytelnika. Wśród proponowanych pozycji da się jednak znaleźć naprawdę wartościowe tytuły. Jednym z nich jest w moim przekonaniu „100 idei, które zmieniły projektowanie graficzne” autorstwa Stevena Hellera i Veronique Vienne. Publikacja skupia się na przedstawieniu wspomnianych idei i robi to bardzo przeglądowo. Każdej idei poświęcone zostały dwie strony – na jednej znajduje się jej opis, na drugiej kilka przykładów prac i projektów wykorzystujących dane rozwiązanie. Wśród zaprezentowanych idei znajdziemy m.in. fotomontaż, piktogramy, wizualne kalambury, slogany uliczne, obwoluty, manifesty, liternictwo komiksowe, typografię asymetryczną itp. Może nie są one zbyt bogato opisane, ale stanowią świetną „ściągę” i bazę inspiracji – z tego względu poleciłbym ją przede wszystkim osobom posiadającym już przynajmniej podstawową wiedzę o projektowaniu graficznym. Sposób prezentacji zagadnień pozwala bez problemu czytać je wybiórczo. Książka jest bardzo fajnie wydana, bogato ilustrowana i przejrzyście poskładana, papier jest dobrej jakości.

Tytuł zamówić można m.in. TUTAJ.

 

 

EDUKACYJNIE

Świetnym uzupełnieniem poprzedniej pozycji, zwłaszcza dla osób chcących „poukładać” swoją wiedzę o sztukach wizualnych będzie książka autorstwa Richarda Poulina „Język projektowania graficznego”. Jest to ilustrowany podręcznik podstawowych zasad komunikacji wizualnej, który podzielony został na dwadzieścia sześć rozdziałów. W każdym z nich autor kolejno opisuje reguły projektowania graficznego w myśl zasady, iż posiada ono swój specyficzny alfabet i słownictwo. Wśród opisanych elementów znalazły się m.in. punkt, linia, kolor, tekstura, ruch, kontrast, obraz czy typografia. Rozdziały rozpoczynają się definicją danego zagadnienia oraz krótką jego historią. Opisane są najważniejsze cechy charakterystyczne, sposoby wykorzystania i zasady jego działania. Oprócz tego znajdziecie sporo zdjęć i ilustracji zastosowania danej reguły w konkretnych projektach. Autor przybliża także sylwetki znanych grafików i projektantów, których prace wykorzystywały omawiany element języka komunikacji wizualnej. Podobnie jak w przypadku poprzednich zaproponowanych przeze mnie pozycji książkowych, tytuł został bardzo ładnie wydany, w twardej oprawie i bogato ilustrowany. Być może zdjęcia przykładowych projektów są nieco mniejsze niż w „100 idei…”, ale za to jest ich zdecydowanie więcej.

Książka dostępna jest do kupienia w tym MIEJSCU.

 

To tylko kilka propozycji, które mogę Wam polecić. W przyszłości postaram się przybliżyć parę innych ciekawych tytułów

 

źródło zdjęć: www.google.com