Czym tak naprawdę jest logo i na czym polega projektowanie wizerunku marki? Jak tworzyć genialne logotypy? Na te i na inne pytania znajdziecie odpowiedź w książce Logo Design Love, której wydanie drugie, rozszerzone właśnie ukazało się na rynku.

 

Być może niektórzy z Was mieli już okazję spotkać się z tą niezwykle ciepło przyjętą przez środowisko kreatywne pozycją – pierwotnie opublikowana w Polsce w 2010 roku (oryginalne brytyjskie wydanie pochodzi z 2009 roku) już od dłuższego czasu była niedostępna, a jej ceny w popularnych portalach aukcyjnych sięgały niemal 200 zł. Autor książki, pochodzący z Wielkiej Brytanii niezależny projektant graficzny Dawid Airey zdobył olbrzymie doświadczenie tworząc identyfikacje wizualne dla wielu klientów z całego świata. Od 2005 roku prowadzi także kilka niezwykle popularnych blogów poświęconych designowi i projektowaniu graficznemu. W zeszłym roku opracował wydanie drugie, rozszerzone swojego bestsellera, które od początku lutego tego roku można już bez problemu zamawiać na stronie polskiego wydawcy Helion (cena: 54,90 zł).

logodesignlove02

Ponad dwustu stronicowy Logo Design Love to rewelacyjny podręcznik kierowany zarówno do początkujących jak i doświadczonych grafików zajmujących się przede wszystkim projektowaniem wizerunku marki. Publikacja zawiera dwanaście rozdziałów podzielonych na trzy części: są to odpowiednio „Znaczenie wizerunku marki” (o zasadach tworzenia i cechach charakteryzujących najlepsze projekty), „Proces projektowania” (podstawy, wycena, sztuka prowadzenia rozmów z klientem itp.) oraz „Naprzód” (utrzymywanie motywacji, odpowiedzi na wiele istotnych pytań oraz swego rodzaju podsumowanie w postaci trzydziestu jeden praktycznych porad dotyczących projektowania logo). Całość jest naprawdę świetnie zredagowana, znajdziecie tu odpowiedzi na wiele istotnych kwestii z którymi muszą się mierzyć graficy o różnym stopniu wiedzy i zaawansowania. Wydanie to poszerzone zostało względem pierwowzoru o nowo zdobyte przez autora doświadczenie, nowe analizy przypadków oraz nowe opinie i przemyślenia mnóstwa zdolnych grafików.

logodesignlove03

Książka wydana została w miękkiej oprawie. Jest przejrzysta, bardzo bogato ilustrowana i elegancko złożona. Zawiera masę przykładów i zdjęć ilustrujących konkretne zagadnienia, w tym także wiele roboczych szkiców omawianych logotypów – daje to naprawdę świetny wgląd w pracę najwybitniejszych projektantów od podszewki. Wysoka jakość wydania nie powinna już jednak nikogo dziwić, w końcu Helion przyzwyczaił nas do tego.

Logo Design Love napisana została bardzo lekkim, przyjemnym językiem, dzięki czemu książkę pochłonąć można w jeden, dwa wieczory – naprawdę ciężko jest się oderwać. Dawid Airey konsekwentnie dąży do celu, nie ma tu rozwlekania treści a czytelnik otrzymuje najistotniejsze, konkretne informacje. Wszystkie rozdziały i podrozdziały są wyraźnie zaznaczone, dzięki czemu łatwo odnaleźć w książce interesujące nas w danym momencie kwestie. To zresztą olbrzymia zaleta tej publikacji, bo bardzo dobrze sprawdza się w formie swego rodzaju „ściągi”, do której można wyrywkowo zaglądać w każdej chwili.

Logo Design Love nie jest kompendium absolutnym, nie wyczerpuje też tematu projektowania logotypów, jest jednak w moim odczuciu najbardziej konkretną publikacją przedstawiającą ten złożony proces (począwszy od rozmów wstępnych z klientem, procesu projektowania po finalną prezentację projektu).  Początkującym projektantom zaoferuje naprawdę solidną, popartą przykładami wiedzę, a tym z większym doświadczeniem pozwoli być może usystematyzować i skorygować swój własny warsztat, lub chociaż utwierdzić ich w przekonaniu o słuszności dotychczasowych metod i działań. W „najgorszym” wypadku będzie po prostu doskonałym studium powstawania wielu świetnych, rozpoznawalnych logotypów.

Bez względu na Wasze umiejętności i wiedzę Logo Design Love to książka, którą naprawdę warto mieć w swojej biblioteczce.

 

Książkę Logo Design Love możecie zamówić klikając TUTAJ.

Źródło zdjęć: http://www.davidairey.co.uk/books/
RENESANS
Next Post

Join the discussion One Comment

  • ludio.pl pisze:

    Dokładnie – zgadzam się! Książka jest świetna, opisuje bardzo dobrze wszystkie etapy, jakie powinno się przejść, chcąc zaprojektować dobre logo dla firmy. Polecam!

Leave a Reply